Alimenty przysługują każdemu dziecku, które jest wychowywane przez jedno z rodziców, jednak ich wysokość zależy od wielu czynników.
Wysokość alimentów – od czego zależy?
Wysokość alimentów musi być uzasadniona i jest zależna od kilku zmiennych. Określając wysokość alimentów przede wszystkim bierze się pod uwagę potrzeby dziecka i to, ile pieniędzy jest niezbędne do jego wychowania. Potrzeby dziecka, jakie muszą być uwzględnione przy ustalaniu wysokości alimentów, to między innymi: koszty związane z korzystaniem z mediów, takich jak prąd, woda, gaz czy internet, koszty wyżywienia, koszty edukacji, koszty leczenia, koszty związane z rozrywką i wypoczynkiem dziecka.
Ustalając wysokość alimentów zwraca się uwagę również na możliwości finansowe obojga rodziców. Co istotne, nie chodzi tu jedynie o dochody, jakie każde z rodziców posiada, ale również o stan posiadanego majątku i możliwości zarobkowe, czyli między innymi wykształcenie, doświadczenie zawodowe.
Czy kwota alimentów może się zmienić?
Wysokość alimentów co do zasady zmienia się z wiekiem dziecka, gdy jego potrzeby rosną. Żeby podnieść wysokość alimentów konieczne jest złożenie odpowiedniego pozwu. W czasie rozprawy sąd może również zażądać dowodów potwierdzających koszty ponoszone przez rodzica w związku z wychowaniem dziecka. Te dowody to między innymi paragony lub faktury za zakupy dla dziecka (na przykład ubranka, książki do szkoły), dowody na zakup leków, zaświadczenia o uczęszczaniu na dodatkowe płatne zajęcia albo zeznania osób, które orientują się w sytuacji finansowej rodziny.
Rodzic, który płaci alimenty może się domagać obniżenia ich kwoty, jeśli uzna, że płacenie alimentów w określonej kwocie może doprowadzić do jego ubóstwa. Wysokość alimentów może się zmienić również wtedy, gdy zmianie ulegnie sytuacja materialna rodzica. Z kolei rodzic opiekujący się dzieckiem ma prawo w każdym momencie złożyć pozew o podwyższenie alimentów, jeśli sytuacja uzasadnia taki wniosek. Może tak się stać na przykład, gdy dziecko zachoruje i zwiększą się jego potrzeby albo gdy rodzic, który płaci alimenty zmieni pracę i poprawi się jego sytuacja finansowa.
Alimenty za okres wsteczny – możliwe?
Alimenty wypłacane są na bieżące potrzeby, dlatego zwykle świadczenia te nie są zasądzane i wypłacane za czas przeszły. Zazwyczaj alimenty na dziecko są zasądzane od daty wniesienia pozwu na przyszłość. Istnieje możliwość wniesienia pozwu o wypłacenie alimentów wstecz, jednak za okres nie dłuższy niż trzy lata. Co ciekawe, alimenty mogą zostać zasądzone również zanim dziecko się urodzi. Kobieta może żądać wypłacenia alimentów na pokrycie kosztów, na które jest narażona w związku z ciążą oraz z porodem. W takiej sytuacji ojcostwo musi uwiarygodnione.