Obowiązek alimentacyjny jest to obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego.
Jeśli mamy wyrok zasądzający alimenty na dziecko od jednego z rodziców, a ta osoba dalej nie płaci, mamy możliwość złożyć wniosek egzekucyjny do KOMORNIKA.
- Komornik poszukuje majątku dłużnika, który może wyegzekwować alimenty te zaległe, jak i bieżące. Pamiętać należy, że roszczenie alimentacyjne ma pierwszeństwo przed innymi długami.
- Kolejny krok, który można podjąć, gdy dłużnik uchyla się od płacenia alimentów, to zawiadomienie POLICJI. Osoba, która nie uiściła co najmniej trzech rat alimentacyjnych, dopuszcza się przestępstwa.
- Osoby uprawnione do alimentów, które ich nie otrzymują z uwagi na bezskuteczność egzekucji mogą ubiegać się o wsparcie materialne z FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO, jednak należy spełnić warunki określone w ustawie.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują min.: gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 1209 zł netto. Świadczenie przysługuje osobie uprawnionej do ukończenia 18 roku życia, a jeśli się uczy, to do ukończenia 25 lat. Co do zasady świadczenie przysługuje w wysokości bieżących alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł miesięcznie.