„I ślubuję Ci, że Cię nie opuszczę aż do śmierci…” Niestety rzeczywistość okazała się okrutna, a nazwisko na każdym kroku przypomina Ci o nieudanym związku. Jak więc wrócić do nazwiska panieńskiego?
Po pierwsze: Nie przegap terminu!
Otóż zgodnie z art. 59 k.r.o. zmiana nazwiska może nastąpić tylko w ciągu 3 miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu.
Jeśli w tym terminie nie złożysz takiego oświadczenia, nie możesz później go złożyć i powrócić do nazwiska noszonego przed ślubem. Wtedy będzie możliwa tylko administracyjna zmiana nazwiska!
Po drugie: Przygotuj dokumentację.
Zanim udasz się do wybranego przez Ciebie Urzędu Stanu Cywilnego przygotuj niezbędne dokumenty:
- Dokument tożsamości, np. dowód osobisty
- Wniosek o zmianę nazwiska – musi zawierać podstawowe dane osobowe oraz krótkie uzasadnienie decyzji
- Odpis prawomocnego wyroku rozwodowego
- Potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej w kwocie 11 zł na konto właściwego urzędu miasta
Po trzecie: Sprawa zostanie załatwiona od ręki.
Kierownik USC przyjmie od Ciebie oświadczenie o zmianie nazwiska, następnie sporządzi protokół z tej czynności. Podpisany przez Ciebie protokół zostanie niezwłocznie przesłany do kierownika USC, który sporządził Twój akt małżeństwa. Od momentu wpisu w akcie małżeństwa wzmianki o zmianie, możesz zacząć używać poprzedniego nazwiska.
Czy można zmusić małżonka do zmiany nazwiska po rozstaniu?
Zdarza się również tak, że z różnych powodów byli małżonkowie nie chcą, aby ich były partner nosił nazwisko drugiego, zwłaszcza jeśli para rozstaje się w atmosferze konfliktu. Wobec tego czy mogą żądać zmiany nazwiska nabytego w trakcie małżeństwa? Otóż nie mogą, iż zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego „były mąż nie może domagać się odebrania byłej żonie prawa do noszenia nazwiska nabytego przez małżeństwo”.