Do czego ma prawo kobieta w ciąży?

  1. Do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością.


    Kobieta w okresie ciąży, porodu czy połogu nie musi być ubezpieczona, aby móc korzystać ze swoich uprawnień w placówkach opieki zdrowotnej, które są finansowane ze środków publicznych. Nadto powinna być przyjęta do placówki po okazaniu zaświadczenia od lekarza prowadzącego ciążę lub lekarza pierwszego kontaktu, o ile potwierdzi swoją tożsamość za pomocą dokumentu ją potwierdzającego wraz ze skierowaniem do lekarza, jeśli takowe jest potrzebne.


  2. Do wizyt lekarskich  w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia się w placówce działającej w ramach NFZ.


    W styczniu 2017 r. kobiety ciężarne zostały dopisane do grona osób uprzywilejowanych, tzn. że posiadając  skierowanie do specjalisty, np.: kardiologa, laryngologa, stomatologa etc., powinny być przyjęte tego samego dnia lub najpóźniej w ciągu 7 dni roboczych. Czy potrzebujemy do tego jakiegoś dokumentu? Wystarczy posiadać zaświadczenie poświadczające o  ciąży wystawione przez lekarza ginekologa lub skierowanie, na którym widnieje informacja, w którym tygodniu ciąży kobieta jest. W przypadku nierespektowania tegoż  prawa, przysługuje  prawo do złożenia skargi w oddziale wojewódzkiego NFZ lub u kierownictwa placówki.


  3. Do wsparcia psychologicznego.
    W przypadku niepowodzenia położniczego lub np. gdy kobieta urodziła noworodka o bardzo małej masie urodzeniowej, tj. poniżej 1500 gramów, skrajnie niedojrzałego czy z wadą wrodzoną, szpital w takim wypadku jest zobowiązany do zapewnienia kobiecie opieki psychologa.


    Co więcej – wsparcie psychologiczne kobiety  powinny otrzymać również wtedy, jeśli będąc w ciąży, mają obniżone samopoczucie, są zmęczone, wyczerpane, mają objawy depresji. W takim wypadku bez skierowania mogą się one zgłosić do poradni zdrowia psychicznego. Taka poradnia jest w każdym wojewódzkim mieście i w takim wypadku kobieta powinna być przyjęta w ramach NFZ w dniu zgłoszenia lub najpóźniej w ciągu 7 dni roboczych.


  4. Nieodpłatnej pomocy prawnej, która jest finansowana przez państwo.


    Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” wprowadziła w/w prawo, które weszło w życie 1 stycznia 2017 r. Dzięki tej ustawie kobiety otrzymają  pomoc prawną w zakresie uprawnień pracowniczych czy praw rodzicielskich, które często wtedy mogą być np. naruszane.

    Na stronie internetowej: https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/nieodplatna-pomoc-prawna można znaleźć  adresy ośrodków, w których udzielana jest pomoc prawna i jest ona nieodpłatna.


  5. Do przerw w pracy, jeśli pracujemy przy komputerze.


    Skoro jesteśmy w temacie praw pracowniczych, to warto o tym wiedzieć. Od 1 maja 2017 r. obowiązują już nowe przepisy, tj. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią. Wprowadzają one ważną zmianę dotyczącą np. sposobu wykonywania pracy kobiety w ciąży przy ekranie komputera. Dla przykładu: prace na stanowiskach z monitorami ekranowymi w łącznym czasie nie powinny przekroczyć 8 godzin na dobę, a kobiety w ciąży mogą pracować w pozycji siedzącej przy obsłudze monitorów nie dłużej niż 50 minut w każdej godzinie pracy, przy zapewnieniu 10 minut przerwy. Przerwa wliczana jest do czasu pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *