Negatywne przesłanki rozwodu

Jednymi z najczęstszych spraw, jakimi zajmuje się Kancelaria są sprawy rozwodowe. Nie każdy jednak wie, że rozwód nie może być orzeczony w kilku sytuacjach.


Przesłanka negatywna rozwodu, to przesłanka, której wystąpienie powoduje, że sąd nie orzeknie rozwodu pomimo wystąpienia pozytywnych przesłanek – nastąpienia trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Przesłankami negatywnymi rozwodu są:

1) jeśli wskutek ustania małżeństwa ucierpieć mogłoby dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków,

2) jeśli rozwód byłby sprzeczny z zasadami współżycia społecznego (np. rozwodu żąda mąż ciężko chorej kobiety, a ona nie wyraża na niego zgody, gdyż pozostałaby bez opieki i środków do życia),

3) jeśli rozwodu żąda małżonkę wyłącznie winny rozkładowi pożycia małżeńskiego, a drugie z małżonków odmawia zgody na rozwód (przez sąd weryfikowany jest powód odmowy zgody).

Z pierwszą sytuacją mamy do czynienia, kiedy Sąd doszedłby do przekonania, że z uwagi na wiek dzieci, ich stopień dojrzałości, stan zdrowia czy inne szczególne okoliczności faktyczne rozwód pociągałby za sobą negatywne konsekwencje dla dobra wspólnych dzieci stron.

Z drugą sytuacją, czyli gdy rozwód jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, możemy spotkać się wówczas, gdy jeden z małżonków dotknięty jest chorobą psychiczną, bądź fizyczną. Sąd może wtedy uznać, że orzeczenie rozwodu byłoby niezgodne z zasadami współżycia społecznego, ponieważ na drugim małżonku ciąży obowiązek opieki i pomocy.

Ostatnia przesłanka dotyczy kwestii winy za rozkład pożycia małżeńskiego. Małżonek „niewinny” może nie wyrazić zgody na rozwód i tym samym doprowadzić do oddalenia powództwa o rozwód. Warunek jest jednak jeden – jego odmowa zgody na rozwód nie może być sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

I tak przykładowo można stwierdzić, że jeśli odmowa zgody na rozwód podyktowana jest wyłącznie chęcią zemsty na drugim małżonku, a nie znajduje racjonalnego uzasadnienia (nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia), to Sąd może uznać taką odmowę za sprzeczną z zasadami współżycia społecznego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *