Jak wiadomo w trackie trwania małżeństwa wspólność majątkowa małżeńska jest bezudziałowa. Dopiero orzeczenie rozwodu powoduje, iż staję się współwłasnością ułamkową. Dochodzi do ustania wspólności majątkowej między byłymi małżonkami.
Jeśli między małżonkami nie doszło do całkowitego podziału majątku wspólnego, wszelkie rzeczy, przedmiot nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej nadal objęte są współwłasnością. W tej sytuacji wierzyciel każdego z małżonków może wystąpić do Sądu z wnioskiem o dokonanie podziału majątku wspólnego.
Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lipca 2017 r., sygn.. akt II CSK 718/16, wskazał, iż wierzyciel sam może złożyć wniosek do sądu o dokonanie podziału majątku przejmując uprawnienie dłużnika do takiego działania w oparciu o tzw. substytucję procesową – co oznacza, iż samodzielnie może złożyć wniosek o dokonanie podziału majątku dłużnika czyli zniesienia współwłasności między tymi osobami). Wierzyciel w tym przypadku wystarczy iż wykaże swoje roszczenia wobec jednego z byłych małżonków/współwłaścicieli.
Zatem gdy dojdzie do takiej sytuacji były małżonek, który nie jest winny powstałych obciążeń powinien żywo i aktywnie uczestniczyć w tym postępowaniu.
Celem bowiem wierzyciela jak można się domyśleć jest skuteczne odzyskanie swojej wierzytelności.