Rozwód w dojrzałym wieku

Wielu ludzi rozwodzi się młodo, czasem, choć nie zawsze, z tego powodu, że młodo się pobrali, że ich decyzja nie była jeszcze do końca świadoma. Często ludzie rozwodzą się po krótkim czasie, na przykład po roku małżeństwa, bowiem małżeńskie życie szybko ujawniło problemy, które doprowadziły do rozpadu związku. Nie brakuje też jednak rozwodów osób w dojrzałym wieku, któreprzeżyły ze sobą trzydzieści, czterdzieści czy nawet pięćdziesiąt lat. Powodów rozstań jest wiele. Czasem mąż odchodzi do młodszej partnerki albo żona decyduje się na rozstanie, ponieważ mąż nie jest dla niej odpowiednim partnerem. Czasami powodem rozstania po wielu latach jest hazard czy alkoholizm, który czasem znosiło się przez dłuższy czas.

Czy późny rozwód jest trudniejszy czy łatwiejszy od rozwodu w młodym wieku? Bez wątpienia każda sprawa jest inna. Z jednej strony decyzja o rozwodzie jest najczęściej dobrze przemyślana, podejmowana bardzo świadomie. Problemem może być jednak przyzwyczajenie, wiele wspólnych wspomnień, konieczność zmiany całego życia. W dojrzałym wieku dzieci są zazwyczaj dorosłe, sąd nie odmówi więc rozwiązania małżeństwa ze względu na ich dobro. Po wielu latach małżeństwa niezwykle ważny staje się też podział majątku. Po pierwsze, jest to dorobek życia, po drugie, często byli małżonkowie ze względu na wiek nie mają już szans na ponowne dorobienie się.
Warto pamiętać, że zawsze konieczne jest wykazanie zerwania więzi – duchowej, gospodarczej i fizycznej.
Jeśli jedno z małżonków chce zostawić drugie, bo to jest na przykład schorowane, możliwe, że sąd nie orzeknie rozwodu, uznając, że byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Jednakże sam wiek nie stanowi przeszkody. W orzecznictwie wskazuje się, że nie godzi w zasady współżycia społecznego orzeczenie rozwodu dlatego, że strony są osobami w podeszłym wieku. Żądając rozwodu, powód nie krzywdzi pozwanej, a czyni jedynie uprawnienie z prawa wniesienia sprawy rozwodowej.
Nie godzi w zasady współżycia społecznego orzeczenie rozwodu dlatego, że strony są osobami w podeszłym wieku. Żądając rozwodu, powód nie krzywdzi pozwanej, a czyni jedynie uprawnienie z prawa wniesienia sprawy rozwodowej (wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 5.10.2004r., IACa 683/04).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *