Ustalenie ojcostwa w pigułce

Zgodnie z art. 62 k.r.o. w pierwszej kolejności należy zbadać czy zachodzi tzw. domniemanie ojcostwa. W myśl przepisów domniemywa się, że dziecko  pochodzi od męża matki, jeśli urodziło się ono w trakcie małżeństwa albo przed upływem 30 dni  od jego ustania bądź unieważnienia.  Jeśli domniemanie został obalone, ustalenie ojcostwa może nastąpić poprzez uznanie ojcostwa albo na mocy prawomocnego orzeczenia sądu.

Inaczej ma się sprawa ustalenia ojcostwa swojego dziecka, które z reguły odbywa się w trybie administracyjnym. Wystarczy, że mężczyzna od którego pochodzi dziecko, oświadczy przed kierownikiem stanu cywilnego, że jest ojcem dziecka, a matka dziecka potwierdzi ten fakt w przeciągu 3 miesięcy od momentu złożenia wspomnianego oświadczenia. Warto zwrócić uwagę, na fakt, iż ojcostwo można uznać jeszcze przed narodzinami dziecka poczętego.

Istnieje również możliwość ustalenia ojcostwa przed sądem opiekuńczym bądź polskim konsulem  za granicami terytorium RP, warunkiem jest posiadanie obywatelstwa polskiego przez jednego z rodziców.

 Warto również przyjrzeć się możliwości sądowego ustalenia ojcostwa, którego dokonać może matka dziecka, domniemany ojciec jak i samo dziecko. Owe roszczenie nie jest jednak możliwe po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości, jak i po jego śmierci. Powództwo o ustalenie ojcostwa wytacza się przeciwko dziecku i jego matce, w sytuacji kiedy matka zmarła – tylko przeciwko dziecku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *