PRAWO DO OPIEKI NAD DZIECKIEM

Relacje rodziców w trakcie rozwodu układają się różnie.

Na szczęście istnieje możliwość zabezpieczenia kontaktów z dzieckiem w trakcie trwania rozwodu, tak, aby oboje rodzice mieli stały kontakt z dzieckiem. W jaki sposób można to zrobić?

Należy złożyć wniosek o zabezpieczenie kontaktów razem z pozwem o rozwód lub w trakcie trwania postępowania. Sąd rozpoznaje taki wniosek i wydaje postanowienie w sprawie uregulowania kontaktów na czas trwania postępowania. Postanowienie takie jest natychmiast wykonalne. Istnieje możliwość zażalenia takiego postanowienia, natomiast do czasu rozpatrzenia zażalenia, kontakty powinny się odbywać zgodnie z wydanym postanowieniem. 

Zgodnie z art. 113 § 1 k.r.o. „Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów”. 

Warto pamiętać!

„To, w jaki sposób dziecko przechodzi przez rozwód, w dużej mierze zależne jest od tego, w jaki sposób przechodzą przez niego dorośli. Jeśli dorośli wciągają dzieci w problemy, nie zachowując bariery międzypokoleniowej, nie wyważają jakie informacje mogą zostać przekazane dziecku, doświadcza ono bardzo trudnej sytuacji wewnętrznej. (…)” – słowa Pani Magdaleny Godlewskiej, psycholożki z wieloletnim doświadczeniem. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *